View Single Post
Old 06-02-2014, 08:12 AM   #39
Hati59
Member
 
Join Date: Aug 2013
Drives: I no longer own a GT86
Location: Turku Finland
Posts: 41
Thanks: 4
Thanked 7 Times in 7 Posts
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 1 Thread(s)
Quote:
Originally Posted by Hati59 View Post
Onistuikohan PDF-tidoston uppaus???
Näköjään onnistui, eli siinä viimesyksynä Marteliuksen lähettämä tehomittaus tulos Marteliuksen putkistolla sekä omalla kokoonpanolla.
Tehot on moottorista, ei takapyöristä.


Aika lyhyeksi jäi nautinto autosta, ja kilometrejä kertyi vielä vähemmän noin 8kk auton oltua minulla ja noin 14-15 tkm, kun ongelmat alkoi.
Eli liityin tuohon joukkoon jolla on tyhjäkäynti-, vvti-, sytytyskatkos-, ym. Ongelmia.
Nyt kevättalvella vika alkoi vähitellen lievänä nykimisenä 2000rpm tuntumassa kun yrittää ajaa tasaisella nopeudella, sitten tuli heittelevä tyhjäkäynti- liikennevaloihin pysähtyessä sammuminen ja välillä kuin kolmella pytyllä käynti.
Kunnes mukaan tuli moottori-vika valon syttyminen ja joukko muita ihmeellisyyksiä kuten navigaattorin opastuskielen vaihtuminen Englanniksi, kännykkää USB:n kautta ladattaessa saattaa tulla herja:"USB:n virrankulutus ylittyi." tai jotain sinnepäin.
Moottorivalon syttyessä syttyvät myös yleensä aina cruisecontrol- ja luistonestovalot.
Toyotan huolto analysoi vikakoodit ja ne viittaavat VVTi:n toimintaan ja nollasivat vikakoodit ja lupasivat lähettää mailia tehtaalle, noin pari viikkoa sitten eikä ainakaan vielä minuun olla oltu yhteydessä.
Vika ei tietenkään koodit resetoimalla poistu vaan valojen syttyminen tihentyy ja lisäksi tuntuu että mitä lämpimämpi ilma, sen nopeammin.
Hati59 is offline   Reply With Quote